První kolo lze přirovnat k první lásce, oboje si pamatujeme celý život a ovlivňuje to i náš následující vztah, v našem případě k jízdním kolům. Výběr prvního dětského kola je proto velmi důležitým krokem.
Než se rodiče vydají na nákup prvního dětského kola pro své dítě, musí jej nejprve naučit na kole jezdit. V současnosti jsou již všeobecně známá a oblíbená, a především osvědčená odrážedla. Naučí dítě držet rovnováhu mnohem rychleji a zábavněji než boční pomocná kolečka, která jsou spíš ke zlosti než k užitku.
Hlavními problémy při výběru dětského kola jsou jeho váha a velikost a v důsledku i cena. Pokud se na dětské kolo objektivně podíváme, jde vlastně o kolo dospělé, jen zmenšené o několik dutých trubek rámu, většina komponentů je takřka totožných. Váhový rozdíl pak, v porovnání s velikostí, nebývá tak markantní a jakékoliv snižování váhy vyžaduje kvalitní materiály a technologie, což se pochopitelně odráží na vyšší ceně. Nejlehčí dětská kola na trhu váží do 6 kg, ale stojí okolo 10 000 Kč. Levná kola s cenou pod 5 000 Kč váží skoro 10 kg. Pokud se na problém podíváme očima dítěte, které váží 16 kg a má 9 kg kolo, je to pro něj to samé, jako by se dospělý 90 kg člověk potýkal s 50 kg těžkým monstrem.
Mnoho rodičů má tendenci kupovat dítěti kolo „aby mu vydrželo co nejdéle“, což je pochopitelně špatně. Příliš velké kolo dítěti jeho cyklistický start opravdu neulehčí, spíš naopak. Další chybou je „dělání překvapení“, tedy nákup kola bez přítomnosti budoucího cyklisty. Nejenom, že kolo nemusí sedět velikostí, ale ono se nemusí ani líbit barevně nebo tvarově.
Důležitějším rozměrem, než je vlastní výška dítěte, je délka jeho nohou, tedy vnitřní vzdálenost od rozkroku k podlaze. Pokud se dítě stoupne nad kolo, vzdálenost mezi rámovou trubkou a rozkrokem by měla být ideálně 5 cm, bude li se lišit, musíte zvolit jinou velikost kola. Na malém kole se bude dítě hrbit a brzo z něj vyroste, velké bude špatně ovládat a bude se na něm bát jezdit.
Pokud si se správnou volbou dětského kola nejste jistí, rádi vám poradíme.